Kantor walut – w Internecie mniejszy spread

Kantor walut umożliwia wymianę walut. Oznacza to sprzedaż lub kupno określonej waluty po kursie kantoru. Kantor walut zarabia zawierając w kursie danej waluty swój zysk, czyli spread. Obecnie o wiele mniejszy spread pobierają kantory funkcjonujące w Internecie. Dlatego korzystniejsze jest wymienianie walut online, zamiast w stacjonarnej siedzibie kantoru. 

Aby sprzedać lub kupić daną walutę w kantorze walut działającym przez Internet, należy posiadać dwa rachunki bankowe. Jeden w walucie, z której nastąpi przewalutowanie, oraz drugi, w walucie, na którą nastąpi wymiana. Podając to samo konto bankowe, wymiana mijałaby się z celem, ponieważ kwota wypłacona przez kantor walut zostałaby ponownie przewalutowana (i to wg niekorzystnej stawki banku). Innym rozwiązaniem jest założenie w danym kantorze tzw. portfela. Wtedy poszczególne waluty są przechowywane na osobnych kontach. W dowolnym momencie można dokonać przewalutowania wg stawki kantoru walut, na przykład gdy kurs będzie bardzo korzystny lub po prostu zaistnieje taka potrzeba. Aby otrzymać środki zgromadzone na portfelu w internetowym kantorze walut, wystarczy zlecić przelew i czekać na dotarcie środków. 

Wiele kantorów walut oraz banków oferujących wymianę walut przez Internet, umożliwiają założenie specjalnej karty walutowej. Jest to karta płatnicza, która umożliwia robienie zakupów i wypłacanie pieniędzy w bankomacie w określonej walucie. Może być przydatna dla osób, które często podróżują, podczas wyjazdu na wakacje lub przy dokonywaniu zakupów w zagranicznych sklepach internetowych.