Kantor online – dlaczego warto korzystać?

Kantory online w Polsce działają od niecałych 10 lat, ale już cieszą się dużą popularnością i większość osób wie o ich istnieniu. Jednak nie wszyscy z nich korzystają, ponieważ albo nie mają konta walutowego, albo uważają, że lepiej wymienić prawdziwe pieniądze w kantorze stacjonarnym. Ale przecież kantor online też wymienia prawdziwe pieniądze, które zaksięgowane są na naszym rachunku bankowym.

Najlepsza opcja dla firm

Prowadząc interesy z firmami z innych krajów, najczęściej strefy euro, dostaje się wiele rachunków i faktur vat do zapłacenia w innej walucie. Dlatego też wiele przedsiębiorstw posiada konta walutowe, ale mimo to trzeba gdzieś wymienić pieniądze. I tu pada coraz częściej na kantor online. Dlaczego? Ze względu na koszty. Na przykład chcąc wymienić złotówki na euro może się okazać, że w banku komercyjnym spread wynosi 30 groszy, a kantorze stacjonarnym 5 groszy, a w kantorze online tylko 0,5 grosza na jednym euro. Chcąc kupić 10 tysięcy euro w cenie 4,31zł/euro wychodzi, że w banku dodatkowo zapłacilibyśmy aż 1500 złotych, a w kantorze online… 25 złotych plus prowizję kantoru (średnio 0,2%), czyli 86 zł. Daje to ponad 10-krotną różnicę.

Także dla osób prywatnych

Co prawda nie często wymienia się tak duże kwoty na użytek osobisty, ale wymieniając nawet 100 złotych można zauważyć sporą różnicę kosztów. W kantorach internetowych nie ma zapisów o minimalnych transakcjach, dlatego nawet chcąc kupić małą sumę np. na weekend w Austrii śmiało można skorzystać z tej opcji wymiany walut.