Czym się różnie e kantor od stacjonarnego?

W odniesieniu do coraz większej ilości usług czy produktów używa się przedrostka „e” czyli elektroniczny. Czym zatem zajmuje się e kantor? Niczym innym jak elektroniczną wymianą walut, czyli po prostu jest kantorem internetowym. Co do zasady e kantor i kantor stacjonarny wymieniają pieniądze na inną walutę, ale jakie są różnice w ich działaniu?

Do kantoru może przyjść każdy

Kantory stacjonarne wymieniają gotówkę. Rzadko zdarza się, że w takim kantorze można zapłacić kartą i odebrać pieniądze w walucie obcej czy też w ten sposób wymienić np. euro na złotówki. Ale za to nie potrzeba nic więcej jak tylko gotówki na wymianę. Jednak problemem może być ilość wymienianych pieniędzy, ponieważ nie każdą kwotę kantor jest w stanie wypłacić. Wszystko zależy od tego ile aktualnie inni klienci sprzedali lub kupili.

E kantory działają szybciej

Żeby wymienić pieniądze w kantorze internetowym co prawda trzeba mieć konto walutowe, ale w wielu bankach można je otworzyć za darmo i bez dodatkowych opłat za prowadzenie. Ale mając takie konto można za pośrednictwem e kantoru przelewać np. złotówki i wymieniać je na euro w każdej chwili, ponieważ kantory internetowe działają non stop. A do tego mają lepsze stawki, ponieważ ceny walut w e kantorach są jak najbardziej zbliżone do cen giełdowych. Oznacza to, że sprzedają one waluty obce najtaniej. Co prawda pobierają niewielkie prowizje od transakcji, ale nadal porównując ceny między kantorami online a stacjonarnymi można zobaczyć, że e kantory są tańsze.